Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 4 lutego 2013

Lokata w Idea Banku zakończona. Co zrobić z pieniędzmi?

Dzisiaj zakończyła się jedna z moich lokat w Idea Banku. Pieniądze szybko wróciły na moje konto.
Niedawno dzwoniła do mnie przedstawicielka banku z propozycją przedłużenia lokaty. Ze względu na kiepską propozycję (powiązaną najpewniej z polisolokatami), odmówiłem. Lokata zakończyła się dzisiaj i już po kilku godzinach pieniądze powędrowały na moje konto w Alior Syncu.
Jest to o tyle miła wiadomość, że niektórzy klienci banków Czarneckiego skarżą się na to, że ich pieniądze są zwracane na konta z opóźnieniami. Ja, szczęśliwie, takich problemów nie napotkałem. Oczywiście, jeśli macie jakieś negatywne lub pozytywne doświadczenia z Idea Bankiem to zachęcam do pozostawiania komentarzy.
Co dalej ze środkami? Jedna z możliwości to kolejna lokata, tym razem w SK Banku. Oprocentowanie 6,45% na trzy miesiące lub diabelskie 6,66% na pół roku z pewnością kuszą.
Druga z możliwości, to przeznaczenie tych środków na giełdę. Czy jednak to jest dobry pomysł, tego nie wiem, zwłaszcza, że luty raczej nie należy do miesięcy, w których można zarobić duże pieniądze na akcjach. Ale poczekajmy. Nigdzie mi się przecież nie spieszy.

12 komentarzy:

 1. Również stanąłem przed podobnym dylematem. Na początku pomyślałem, że elokata w SK Banku to dobra propozycja, ale niestety te 6,45% to oprocentowanie zmienne i bank zastrzega sobie w regulaminie, że może je zmienić w ciągu tych 3 miesięcy... chyba zostanę przy "Lokacie na Wyścigi" w getinie (5,5% - ale przynajmniej pewne).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, oprocentowanie jest zmienne, ale nie sądzę, żeby zmiany były drastyczne. Jeśli już, to pewnie nie więcej niż 0,5%, co i tak będzie wciąż atrakcyjną opcją.

   Jak to powiedział ich rzecznik, byłby to samobój z ich strony. A więc jeśli będą zmiany, to raczej kosmetyczne.

   Sam zresztą nie rozważam ulokowania tam pieniędzy na dłużej niż 3-6 miesięcy.

   Usuń
 2. Ale przecież w SK Banku jest Interlokata Super - stałe oprocentowanie 6,75% na 3 miesiące

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Piotrze, ale wymagane jest konto. A mi specjalnie nie zależy na tym produkcie :).

   Usuń
 3. Ja niedawno wyszedlem z DNBn - powod - zakup ich czesci detalicznej przez Getin Nobla. Nawet GNB dawalo jakijs bonus za przejscie do nich (5,5% na koncie oszcz - ale wiadomo to jest zmienne).

  Na gieldzie mamy korekty ciag dalszy. Nasz rynek jest slabszy od zagranicy - spadal juz wczesniej. Teraz leca w dol banki w Europie co zwiastuje wychlodzenie nastrojow przed atakiem na szczyty z 2007.

  Sytuacja jest dosc nerwowa i newralgiczna. Jesli przebijemy szczyty z 2007 (SP i DAX) i nie wrocimy pod nie - mamy potezny pozytywny sygnal kupna. Jesli stanie sie inaczej bedzie bardzo zle. Martwi fakt ze wielu zarzadzajacych wierzy w akcje (wiekszosc racji nigdy nie ma), nastroje sa dosc dobre, wrecz optymistyczne. Za kontynuacja hossy przemawia luzowanie polityki fiskalnej, ciagly jednak strach (gdy nie ma strachu na rynku hossa sie konczy).

  Na koniec warto patrzec na sWIG - korekta tutaj jest opozniona w stosunku do W20 i mWIG40 - tak wiec okazje jeszcze z pewnoscia sie znajda.

  Wniosek prosty - obserwujemy uwaznie SP500 , DAX no i nasz grajdolek ;). Rozstrzygniecia niebawem (w gore lub w dol).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym jeszcze dodał obniżki stóp procentowych jako czynniki, które mogą wpłynąć na wzrosty.

   Usuń
 4. Na krótko Lokata Bumerang w Open Online na 6,5% (o ile posiadasz u nich ROR). Szczegóły u mnie na blogu.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za info, czytałem już u Ciebie. Nie posiadam tam konta i nie planuję zakładać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie mogłem zrozumieć tego szalonego pościgu za minimalnie wyższym oprocentowaniem lokat. Przecież różnica w odsetkach pomiędzy 6.66% a 6.45% jest tak niewielka, że szkoda sobie zawracać głowę.

  Przykładowo dla lokaty 20 tys. zł po miesiącu będzie 89 zł odsetek po podatku http://inwestuje.info/kalkulator_lokat/kapital_2000000-oprocentowanie_666-okres_1-podatek_1900-kapitalizacja_miesi%C4%99czna
  a przy 6.45% będzie to 87 zł http://inwestuje.info/kalkulator_lokat/kapital_2000000-oprocentowanie_645-okres_1-podatek_1900-kapitalizacja_miesi%C4%99czna.

  Daje to 2 zł różnicy! Warto zatem tracić czas na takie drobniaki? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za Twój głos w temacie :).

   Nie wiem, to trzeba by zapytać tych, którzy się ścigają :). Ja powiem, jak to wygląda w moim wypadku.

   Miałem lokatę w Idea Banku. Ona się skończyła i pieniądze wróciły na konto. I teraz mam wybór, czy chcę je wpłacić do Idea Banku czy do innego banku, który oferuje coś lepszego.

   Dla mnie priorytetem jest fakt, że nie muszę zakładać konta, a pieniądze są gwarantowane BFG. A to, czy przeleję je do Idea Banku, czy innego banku nie robi mi. Ale skoro śledzę to, co się dzieje, to czemu nie skorzystać i nie wybrać lepszej oferty? Zwłaszcza, że do niczego mnie to nie zobowiązuje.

   Oczywiście, sam nie rozumiem, jak ludzie chcąc zarobić parę groszy zakładają konta, wiążą się z bankiem na dłużej i muszą przykładowo otrzymać kartę i spełnić jakieś tam wymagania. To akurat dla mnie jest niezrozumiałe.

   Usuń
 7. Ciekawie wygląda oferta FM Banku. Możliwe że trzeba by się dokładniej zainteresować - z tego co u nich wyczytałem nie trzeba zakładać u nich konta. Sama lokata - proste i normalne rozwiązanie. W końcu gdy przynoszę pieniądze do banku (które mi dadzą ok 5%, a bankowi 15%) to gdy będę chciał kartę, konto i hipotekę to sam się po nie zgłoszę ;). Nie rozumiem dlaczego tak bardzo wciska się nam sprzedaż wiązaną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przekonuje mnie oferta FM Banku. To już nawet ciut więcej oferuje PBP, którego reklama wisi u mnie na blogu.

   Usuń