Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 28 marca 2017

Jak rozliczyć polisę ubezpieczeniową samochodu w leasingu?

artykuł sponsorowany
Mamy już wybrany samochód do firmy. Wiemy już, że zdecydujemy się wziąć samochód w leasing, bo szkoda jednorazowo wydawać pieniądze, a lepiej je przeznaczyć na rozwój naszego biznesu, inwestycje czy inne dowolne cele. Pozostaje więc tylko ubezpieczenie samochodu w leasingu.
fot. materiał źródłowy

OC musimy mieć

Każdy posiadacz lub użytkownik (w przypadku leasingu) samochodu, ma obowiązek wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Bez niego nie wolno nam jeździć po drogach. Takie ubezpieczenie gwarantuje innym kierowcom, że otrzymają odszkodowanie, jeśli ich auta zostaną uszkodzone z naszej winy. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje jednak kosztów naprawy pojazdu, którym kierował sprawca wypadku.

Ubezpieczenie w leasingu – obowiązkowe

Ubezpieczając samochód mamy też możliwość wybrania dobrowolnego – ale niezwykle użytecznego – ubezpieczenia AutoCasco, czyli w skrócie: AC. Dzięki niemu możemy zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży naszego auta w Polsce i za granicą (w zależności od wykupionego pakietu).
Jednak gdy w grę wchodzi ubezpieczenie w leasingu, czyli samochodu zakupionego na firmę, „dobrowolność” AC musi jednak ustąpić pola wymogom leasingodawcy. Zazwyczaj stawia on warunek zakupienbia polisy AC na finansowany pojazd, którą to polisę traktuje jako kolejne zabezpieczenie przedmiotu leasingu. To, która ze stron ma obowiązek wykupić AC (finansujący czy korzystający) oraz czy i jaką swobodę wyboru firmy ubezpieczeniowej ma leasingobiorca, zwykle reguluje umowa leasingowa. Tu nie ma reguły: czasem leasingobiorca może samodzielnie wybrać ubezpieczyciela (i poszukać korzystniejszego ubezpieczenia leasingu), a czasem taką firmę wskazuje mu finansujący.

Polisa OC w kosztach firmy

Ubezpieczenie firmowego samochodu, zarówno OC, jak i AC, można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Zacznijmy od OC. Sposób prawidłowego zaliczenia takiej polisy do kosztów zależy od tego, czy samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz jak jest prowadzona księga przychodów i rozchodów (KPiR).
·     Jeśli przedsiębiorca prowadzi KPiR według zasady „memoriałowej”, wtedy koszty ubezpieczenia należy rozłożyć proporcjonalnie, na cały okres trwania polisy.
·       Przy zastosowaniu metody „kasowej”, zapłacona jednorazowo polisa powinna być wpisana w koszty z datą wystawienia umowy ubezpieczenia. Składka jest wtedy rozliczana w roku podatkowym, w którym ją opłacono.

Specyficzny koszt AC


Cechą charakterystyczną polis AC jest to, że są one wyliczane na bazie wartości pojazdu. Całą kwotę polisy można wpisać w koszty uzyskania przychodu tylko wtedy, kiedy wartość samochodu nie przekracza limitu 20 000 Euro. W innym przypadku kwota widniejąca na umowie ubezpieczenia powinna być rozliczana w takiej proporcji, jak stosunek określonego limitu do realnej wartości pojazdu.

25 komentarzy:

 1. Żeby opłacić takie ubezpieczenie, musiałam zaciągnąć pozabankowa pożyczka. Na szczęście brałam ją w dobrej firmie, więc ze spłatą szybko sobie poradziłam. Polecam korzystanie z pożyczek pozabankowych z głową ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze że księgowa za mnie to obliczała bo sam bym się raczej w tym nie połapał

  OdpowiedzUsuń
 3. Mega dobry artykuł, taka wiedza na pewno mi się przyda skoro prowadzę Autolombard Szczecin.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry artykuł, Prawo jest jakie jest ale trzeba odpowiednio rozliczyć te podatki. Dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skup samochodów Warszawajest odpowiednim miejscem zarówno dla tych, którzy chcą sprzedać sprawne auto, jak i osób mających do sprzedania pojazd powypadkowy lub niekompletny.
  Skup samochodów Warszawa

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dla mnie najlepiej zlecić to specjalistom. No ale jakby ktoś chciał na upartego samemu to zrobić to tu ma kilka przydatnych informacji http://przejrzyste-podatki.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa informacja dotycząca wliczenia w pełne koszty polisy AC. Wcześniej czytałem szereg artykułów na ten temat np. na Banki24, ale akurat o tym nie słyszałem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujący wpis. Myślę, że w wypadku wyboru polisy OC/AC warto się udać do sprawdzonej agencji, która dysponuje odpowiednio szeroką ofertą firm ubezpieczeniowych. Dobrym przykładem jest warszawska agencja: https://pandaubezpieczenia.pl/ - korzystałam z ich usług i mogę je polecić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie byłem dobry w sprawach bankowości czy też księgowości. Dlatego zdecydowałem się na wynajęcie biura rachunkowego, które zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z księgowością w mojej firmie (znajdziecie ich na https://www.ifirma.pl/kpir).Rewelacyjnie się z nimi pracuje i pomagaja mi w wielu kwestiach finansowych mojej firmy, ale głównie działają z księgowością.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wszyscy decydują się na leasing, wolą wziąć pożyczkę na auto o jakich mowa na http://gotowkanajuz.com.pl/ i spłacać takie raty. Wyjście równie dobre, auto mamy już tym sposobem na własność.

  OdpowiedzUsuń
 12. Taka rada ode mnie - korzystajcie z porównywarki https://klaro.pl/ gdzie można znaleźć najtańsze OC na rynku i nie przepłacajcie biorąc w ciemno u agentów. Oczywiście też można zrobić takie "porównanie" wędrując od biura do biura, ale szczerze kto na to ma czas? Przez internet szybciej to można załatwić

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadzam się, porównywarki to teraz najlepsze rozwiązanie przed wykupem polisy. A większość można w ogóle zakupić nie wychodząc z domu. Ja teraz korzystałem z https://mubi.pl ta porównywarka mubi ma to do siebie, że naprawdę schodzi 3 minutki żeby wyliczyć składkę. I bardzo dużo ofert się pojawia, chyba wszystkich możliwych towarzystw.

  OdpowiedzUsuń
 14. Porównywarki, ale tylko te na bieżąco aktualizowane to zdecydowanie najlepsze źródło informacji bankowych. Wiedzę można uzupełnić blogami, takimi jak choćby http://pozyczki-chwilowki-kredyty.pl/ gdzie często pojawiają się wpisy właśnie z tym związane :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Akurat takie rzeczy to w moim przypadku załatwia księgowość i jestem zdania, że to jest najlepsze wyjście z sytuacji. Ja sama korzystam z kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ i tutaj określam wszelkie moje priorytety co do polisy ubezpieczeniowej.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dobrze rozpisane, przydał mi się ten artykuł:) Jeżeli będziecie mieli problemy z ubezpieczeniami to postawcie na pomoc prawną. Ja tak otrzymałem pomoc jeżeli chodzi o podatki marynarskie

  OdpowiedzUsuń
 17. Moim zdaniem to jest przede wszystkim pytanie do księgowej bo gdy mamy działalność to polisę OC pewnie ona nam rozlicza. W moim przypadku gdy wybiorę już ubezpieczenie OC w https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ubezpieczenie-oc to wtedy takie dokumenty przeznaczam właśnie księgowej bo ona wie co z nimi najlepiej można zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, ze księgowa to podstawa jednak samemu trzeba też mieć jakąś wiedzę :) Ja polecam tego bloga http://chwilowki-przez-internet.pl/ jeżeli chodzi o aspekty finansowe. Tam znajdziecie wszystko, dosłownie :)

   Usuń
 18. Skoro już mowa o ubezpieczeniach, to według mnie bardzo korzystną ofertę ma także https://colonnade.pl/ Przejrzałem wiele różnych ubezpieczalni, ale to wlaśnie z ich usług planuję skorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy wie ktoś jak rozliczyć ubezpieczenie grupowe takie o jak https://rankomat.pl/grupowe-ubezpieczenie-na-zycie? Kupiłam pakiet od PZU dla swoich pracowników i za bardzo nie wiem jak to rozliczyć.

  OdpowiedzUsuń
 20. W sumie ja się takimi rzeczami raczej nie przejmuję, gdyż takie rzeczy załatwia moja księgową. Dla mnie liczy się to, aby znaleźć dobrą polisę ubezpieczeniową AC https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-ac/ i jak do tej pory nie miałem jeszcze z tym problemów.

  OdpowiedzUsuń
 21. Dobrze jest mieć taką polisę, AC w dzisiejszych czasach to niemalże podstawa: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-assistance/

  OdpowiedzUsuń
 22. Moim zdaniem przed zakupem jakiegokolwiek ubezpieczenia warto sprawdzić te zestawienie firm https://www.ubezpieczeniaonline.pl/firmy/0.html i wybrać produkt ubezpieczeniowy w najlepszej cenie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dobre rozeznanie na rynku ubezpieczeń jest konieczne, porównanie i przekalkulowanie wszystkich dostępnych ubezpieczeń, możesz sprawdzić tu http://kompleksowaochrona.pl/

  OdpowiedzUsuń