Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 28 marca 2017

Jak rozliczyć polisę ubezpieczeniową samochodu w leasingu?

artykuł sponsorowany
Mamy już wybrany samochód do firmy. Wiemy już, że zdecydujemy się wziąć samochód w leasing, bo szkoda jednorazowo wydawać pieniądze, a lepiej je przeznaczyć na rozwój naszego biznesu, inwestycje czy inne dowolne cele. Pozostaje więc tylko ubezpieczenie samochodu w leasingu.
fot. materiał źródłowy

OC musimy mieć

Każdy posiadacz lub użytkownik (w przypadku leasingu) samochodu, ma obowiązek wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Bez niego nie wolno nam jeździć po drogach. Takie ubezpieczenie gwarantuje innym kierowcom, że otrzymają odszkodowanie, jeśli ich auta zostaną uszkodzone z naszej winy. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje jednak kosztów naprawy pojazdu, którym kierował sprawca wypadku.

Ubezpieczenie w leasingu – obowiązkowe

Ubezpieczając samochód mamy też możliwość wybrania dobrowolnego – ale niezwykle użytecznego – ubezpieczenia AutoCasco, czyli w skrócie: AC. Dzięki niemu możemy zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży naszego auta w Polsce i za granicą (w zależności od wykupionego pakietu).
Jednak gdy w grę wchodzi ubezpieczenie w leasingu, czyli samochodu zakupionego na firmę, „dobrowolność” AC musi jednak ustąpić pola wymogom leasingodawcy. Zazwyczaj stawia on warunek zakupienbia polisy AC na finansowany pojazd, którą to polisę traktuje jako kolejne zabezpieczenie przedmiotu leasingu. To, która ze stron ma obowiązek wykupić AC (finansujący czy korzystający) oraz czy i jaką swobodę wyboru firmy ubezpieczeniowej ma leasingobiorca, zwykle reguluje umowa leasingowa. Tu nie ma reguły: czasem leasingobiorca może samodzielnie wybrać ubezpieczyciela (i poszukać korzystniejszego ubezpieczenia leasingu), a czasem taką firmę wskazuje mu finansujący.

Polisa OC w kosztach firmy

Ubezpieczenie firmowego samochodu, zarówno OC, jak i AC, można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Zacznijmy od OC. Sposób prawidłowego zaliczenia takiej polisy do kosztów zależy od tego, czy samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz jak jest prowadzona księga przychodów i rozchodów (KPiR).
·     Jeśli przedsiębiorca prowadzi KPiR według zasady „memoriałowej”, wtedy koszty ubezpieczenia należy rozłożyć proporcjonalnie, na cały okres trwania polisy.
·       Przy zastosowaniu metody „kasowej”, zapłacona jednorazowo polisa powinna być wpisana w koszty z datą wystawienia umowy ubezpieczenia. Składka jest wtedy rozliczana w roku podatkowym, w którym ją opłacono.

Specyficzny koszt AC


Cechą charakterystyczną polis AC jest to, że są one wyliczane na bazie wartości pojazdu. Całą kwotę polisy można wpisać w koszty uzyskania przychodu tylko wtedy, kiedy wartość samochodu nie przekracza limitu 20 000 Euro. W innym przypadku kwota widniejąca na umowie ubezpieczenia powinna być rozliczana w takiej proporcji, jak stosunek określonego limitu do realnej wartości pojazdu.

10 komentarzy:

 1. Żeby opłacić takie ubezpieczenie, musiałam zaciągnąć pozabankowa pożyczka. Na szczęście brałam ją w dobrej firmie, więc ze spłatą szybko sobie poradziłam. Polecam korzystanie z pożyczek pozabankowych z głową ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze że księgowa za mnie to obliczała bo sam bym się raczej w tym nie połapał

  OdpowiedzUsuń
 3. Mega dobry artykuł, taka wiedza na pewno mi się przyda skoro prowadzę Autolombard Szczecin.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że sprawą leasingu i ubezpieczenia zajmuje się moje biuro rachunkowo bo nic innego bym nie robił tylko czytał i śledził przepisy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry artykuł, Prawo jest jakie jest ale trzeba odpowiednio rozliczyć te podatki. Dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skup samochodów Warszawajest odpowiednim miejscem zarówno dla tych, którzy chcą sprzedać sprawne auto, jak i osób mających do sprzedania pojazd powypadkowy lub niekompletny.
  Skup samochodów Warszawa

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dla mnie najlepiej zlecić to specjalistom. No ale jakby ktoś chciał na upartego samemu to zrobić to tu ma kilka przydatnych informacji http://przejrzyste-podatki.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa informacja dotycząca wliczenia w pełne koszty polisy AC. Wcześniej czytałem szereg artykułów na ten temat np. na Banki24, ale akurat o tym nie słyszałem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujący wpis. Myślę, że w wypadku wyboru polisy OC/AC warto się udać do sprawdzonej agencji, która dysponuje odpowiednio szeroką ofertą firm ubezpieczeniowych. Dobrym przykładem jest warszawska agencja: https://pandaubezpieczenia.pl/ - korzystałam z ich usług i mogę je polecić.

  OdpowiedzUsuń