Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 28 lutego 2013

Jak nam wciskają kit, czyli moje spostrzeżenia o lokatach

O tym, że lokaty są coraz niżej oprocentowane, nikogo informować nie trzeba. Jest źle. Tymczasem zewsząd próbuje nam się wciskać kit, że nie jest tak źle.
Mówi się, że inflacja jest niższa niż w ubiegłym roku, a poziom lokat nie spadł tak drastycznie w porównaniu do inflacji, czyli de facto zarabiając mniej, zarabiamy więcej. I tak oto, szaremu obywatelowi robi się wodę z mózgu i wciska bajki, które aż żal słuchać.
Od zawsze wiadomo, że inflacja teoretyczna a inflacja rzeczywista to dwie odmienne rzeczy. I jeśli ktoś mi mówi, że inflacja wynosi 3%, to pozostaje mi go zwyczajnie wyśmiać.
Kolejny kit wciska nam dyrektor zarządzający BGŻ Optima, Piotr Grzybczak, który na stronie banku twierdzi między innymi "Niezależnie od sytuacji rynkowej pragnę zapewnić, że Konto Oszczędnościowe BGŻOptima pozostanie jednym z najbardziej atrakcyjnych produktów tego typu pod względem uzyskiwanych zysków". Na dowód swoich mądrości odsyła nas do porównywarki oprocentowania z ich strony, która to... prezentuje oferty banków klientów, którzy mają powiązane konta z BGŻ Optima.
Przecież to jest absurd nad absurdami. BGŻ Optima porównuje się z bankami, z których klienci uciekają ze swoimi oszczędnościami! Trudno znaleźć głupsze porównanie. Podpowiem dyrektorowi zarządzającemu BGŻ Optima: skoro do Was uciekają, to przecież wiadomą sprawą jest, że jesteście lepsi od tych najsłabszych, bo w innym wypadku nie zakładaliby u Was konta. Z tym, że w większości są to banki-dinozaury, którym nigdy nie zależało na depozytach klientów i porównanie z nimi jest zwyczajnie śmieszne. I tutaj nie trzeba być doktorem ekonomii, żeby to stwierdzić. Pytanie tylko, po co się porównywać do najsłabszych i z klientów (potencjalnych) robić idiotów? Spójrzmy na taki SK Bank. Wyskoczył z piękną, jak na tą chwilę, ofertą jak Filip z Konopi i nie musiał się porównywać do innych banków i wstawiać kompromitujących porównywarek. Po prostu dobra oferta sprzedała się sama (i chyba po części przerosła oczekiwania szefostwa tego banku).
Dyrektorze Piotrze Grzybczaku, nie idźcie tą drogą, chciałoby się powiedzieć.
No, ale trzeba powiedzieć jedno, BGŻ Optima, niczym papier toaletowy, rozwija się. Ostatnio, po wielu miesiącach usunęli błąd z smsów z kodem (zniknęła kropka po skrócie nr). A więc bądźmy dobrej myśli i pełni nadziei. Wszystko co dobre, rodzi się w bólu (nasz prezydent pewnie inaczej by to napisał, ale już nie chcę być nadmiernie uszczypliwy).
Powiedzmy sobie szczerze, jest wiele banków z lepszymi lokatami czy kontami oszczędnościowymi niż BGŻ Optima. Nie będę tutaj przedstawiał listy, bo każdy może je sobie odszukać. Zresztą koledzy blogerzy od lokat pilotują temat.
A do osób, które chcą założyć lokaty: nie ufajcie temu, co widać w reklamach lub mówią Wam doradcy. Lepiej sprawdzić temat samemu lub po prostu zaglądać na nasze blogi, które piszemy właśnie dla Was. To właśnie na tych blogach często oferty są rozebrane na czynniki pierwsze i żaden haczyk nie ujdzie naszej uwadze. Sam osobiście nie zajmuję się szczegółową analizą nowych lokat, ale na absurdalne rzeczy nie mogę patrzeć i chętnie je wytykam.

2 komentarze:

 1. Ja nigdy nie rozumiałem i nie zrozumiem dlaczego te wszystkie reklamy po prostu kłamią. Jak ja bym zrobił takiego wała swojemu klientowi to więcej bym go na oczy nie zobaczył, nie mówiąc już o opini jaką sam sobie bym wystawił. Jest czymś niezrozumiałym, że tak wielkie firmy, instytucje bazuja na oszustwie aby na chwilę przyciągnąć klienta.
  Przecież uczciwość po prostu się bardziej opłaca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem jest taki, że jesteśmy cały czas okłamywani i to przez wszystkich: rząd, reklamy, media. Niestety, nie za bardzo mamy jak się temu wszystkiemu sprzeciwić, dlatego w tym tkwimy. Nie mamy innego wyjścia.

   Jeśli chodzi o uczciwość, to ona - niestety - nie popłaca. Bo nawet jak chcesz być bardzo uczciwy (np. wobec państwa) to ono i tak spłata Ci figla i Cię okradnie (jak choćby podatkiem od lokat).

   Dlatego coraz bardziej jestem skłonny wierzyć w różne teorie spiskowe.

   Usuń