Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 12 lutego 2013

Co dalej z akcjami TPS? Ulica mówi...

Dzisiejsza masakra na tej spółce dała mi ciekawą lekturę komentarzy na ten temat. Sam cieszę się że w nią nie wszedłem. Niestety, inni nie mieli tego szczęścia i w sumie są bezradni. Bo co począć? Zaakceptować taką gigantyczną stratę, czy poczekać i liczyć, że odbije? Tyle, że jak odbije nawet 10% (warto zauważyć, że jest to spółka defensywna, więc na duże wzrosty nie ma co liczyć), to i tak będziemy dużo w plecy.
Rzućmy okiem jednak na to, co mówi ulica na ten temat.
"Przynajmniej jest ruch na papierze. Fundusze naskupowały i siedzą i spożywają pyszna coroczną dywidendę, ktoś mądry zmusi ich chyba do roboty bo maja nie lada straty jeśli kurs taki pooscyluje z rok a może i dłużej :), więc jeśli chcą wypaść dobrze wizerunkowo wobec klientów funduszu takiego czy innego to sprzedaż na tym poziomie walorów nie wchodzi w grę czyli suma summarum ruszą dupy do przodu. Tak myślę:) a jak będzie czas pokaże :). Pamiętajcie, że zarządzający funduszami też żyją z procentów."
Trudno się nie zgodzić z tym zdaniem. Coś na pewno będzie się działo.
"OFE nie żyje z procentów. Ma kasę za zarządzanie, nie ważne czy zysk czy strata. Im wszystko jedno. Spada to trzeba wyrzucić żeby nie tracić więcej."
OFE to nie TFI.
"Akcji nie mam, ale pozwólcie, że zabiorę głos. Realia polskiej giełdy są dziwne. Wyniki nie były dużym zaskoczeniem, wiadomo było, że będą słabe. Spadek -3%, ale prawie -30 %??? Po prostu ktoś miał przygotowane akcje, czekał i wykorzystał moment. Po prostu ustawił automat (może 2) i rolował (przerzucał) akcje cały czas w dół, robiąc częściowo sztuczny obrót. Winnych trzeba szukać w BM i DM -ach, tam siedzą tacy fachowcy i podpinają programy???"
Bez wątpienia, ciekawa teoria.
"Spółka poszuka dna w okolicach 6zł, więc nie ma powodu do kupowania. Fundamenty pokazały słabe perspektywy i na lepiej się nie zanosi. Spółka typowo dywidendowa, więc spektakularnych odbić tu nie będzie. Szkoda, że siedzi w wig20, bo tymi dwoma zwałami zepsuła wzrosty indeksu."
Interesujący komentarz. Według mnie jest duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie.

7 komentarzy:

 1. niby defensywna ale ruchliwa... nie wiem czy ktoś te raporty dokładnie czyta ale czy faktycznie tpsa ma taki spadek przychodów czy może raczej francuziki wysysają gotówkę do francy telekom?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe czy do 6 zł zejdzie? Wtedy może wejdę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. @kry

  Z Bankiera te komentarze wziąłeś? :)

  Teoria o automatach byłaby ciekawa, gdyby nie było luki i zjechało całe 30% w jedną sesję. A tak, to teoria jest bez większego sensu.

  A kurs ukształtuje się po prostu tam, gdzie rynek uzna stopę dywidendy za właściwą. Biorąc poprawkę na RPP, o powtórzeniu 8-10% możemy zapomnieć, raczej 6-8%. Dlaczego? Reakcja kursu na oczekiwaną wartość dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ZZD
   Do spadku spółka ruchliwa, ale do wzrostów to już tak nie...

   @sas
   Pomysł z dokupieniem za 6 PLN jest ciekawy, ale mnie już te dwa wodospady na tej spółce chyba zniechęciły. Chociaż stosunek dywidendy do ceny byłby niewątpliwie ciekawy.

   @Segrare
   Tak, z Bankiera. Zawsze tam wchodzę, jak szukam rozrywki lub inspiracji :).

   Oczywiście, kurs zatrzyma się tam, gdzie rynek uzna to za stosowne, ale pogdybać można.

   Usuń
 4. Trochę OT ale wazne - ING bez dywidendy za 2012. Kurs szczesliwie na to nie reaguje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak większej reakcji to dobra wiadomość, tak myślę.

   A skąd Ty masz info o braku dywidendy? Bo ja tylko widzę, że wynik za IV kwartał jest zgodny z konsensusem.

   Usuń
 5. Z rojtersa ;). http://www.parkiet.com/artykul/7,1307031-ING-BSK-nie-planuje-dywidendy-za-2012-rok.html

  OdpowiedzUsuń