Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 16 listopada 2012

Rzeczniczka PBP dla Blogu Kupowanie: "Depozyty na stałe"

W związku z dość nieoczekiwanym wejściem do gry o depozyty Polskiego Banku Przedsiębiorczości pozwoliłem sobie zadać kilka pytań rzeczniczce PBP, Elizie Więcław. Zapraszam do lektury.
Jak wynika ze słów mojej rozmówczyni, depozyty dla klientów indywidualnych pojawią się na stałe w ofercie banku. To chyba najważniejsza wiadomość.
Autor: - Czy uczestnictwo w "walce o depozyty" jest tylko jednorazowe, czy można się spodziewać, że tego typu oferty zagoszczą na dłużej?
Eliza Więcław: - Polski Bank Przedsiębiorczości wprowadził depozyty dla klientów indywidualnych na stałe.
- Zdecydowaliście się wyjść z atrakcyjną ofertą w momencie obniżenia stóp procentowych przez RPP. Czy to było świadomie zaplanowane, wiedząc, że konkurencyjne banki zaczną obniżać oprocentowanie i w ten sposób pozyskacie większy kapitał?
- Wejście na rynek depozytów detalicznych przez PBP Bank było przygotowywane od kilku miesięcy i nie miało nic wspólnego z obniżeniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dotychczas bank działał jedynie na rynku korporacyjnym; koncentrował się na obsłudze firm i samorządów. Mamy świadomość, że marka Polski Bank Przedsiębiorczości czy PBP Bank nie jest znana „masowemu”–detalicznemu klientowi. Stąd też decyzja o zaoferowaniu atrakcyjnego oprocentowania lokat. Chcieliśmy się wyróżnić jako nowy bank na rynku.
Kampanię reklamową, ale tylko w Internecie, rozpoczniemy w najbliższy poniedziałek (19-go listopada).
- Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego rozpoczęliście "walkę o depozyty"?
- Naszym celem nie było rozpoczęcie „walki o depozyty”. Wejście na rynek detaliczny ma dla nas strategiczny charakter. Po pierwsze, bank się rozwija i wprowadza nowe produkty. Po drugie, przygotowujemy do zapisów Bazylei III, która doprowadzi do tego, ze depozyty detaliczne będą miały większe znaczenie w liczeniu wskaźników płynnościowych niż korporacyjne. Przed wprowadzeniem lokaty Spinającej PBP Bank miał w portfelu tylko depozyty od firm i samorządów.
- Czy w przypadku kolejnej obniżki stóp procentowych przez RPP można spodziewać się obniżki oprocentowania lokat, czy raczej pozostaną one niezmienione?
- Oprocentowanie lokat może się zmieniać wraz ze stawką WIBOR.
- Czy planujecie Państwo wyjście do indywidualnych klientów z innymi produktami bankowymi?
- Na obecną chwilę nie ma takich planów, ale nie wykluczamy ich w przyszłości.

Mój komentarz.
Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że bank idealnie wstrzelił się ze swoją ofertę. Akurat w momencie, gdy zadyszki dostały potoczne trojaczki, ale i FM Bank i Meritum Bank, a Deutsche Bank akurat zrezygnował z wysokiego oprocentowania konta oszczędnościowego. Jak by nie patrzeć, dla indywidualnych ciułaczy złotówek kolejny bank to doskonałe rozwiązanie. Zwłaszcza, że nie wymaga ani założenia kont, ani też nie proponuje swoich lokat jednorazowo. Ponadto nie ma maksymalnej lokaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz