Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 6 listopada 2012

Co z akcjami TPS?

Akcje TPS dość mocno zanurkowały i teraz pozostaje pytanie, co dalej począć? Czy można już rozpocząć zakupy, czy raczej powinniśmy poczekać na dalszą falę spadków?
Tak sobie spojrzałem dzisiaj na wykres i wygląda na to, że to co miało, to już zostało wyprzedane. Obroty zmalały i w zasadzie wszystko wróciło do normy. C/Z i C/WK również wygląda już normalniej, więc można rozpocząć rozważania o zakupach.
Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że dywidenda ma wynieść 1 PLN (czyli 0,81 PLN netto), to przy obecnej cenie 12,28 PLN daje nam niezłą stopę zwrotu w wysokości 6,6% netto. Nieźle, prawda? Wiem, przyzwyczailiśmy się do wyższych dywidend. Niemniej jednak zwróćmy uwagę na fakt, że kurs spadł o ponad 25%, natomiast wysokość dywidendy o 33%.
Uważam, że TPS, mimo tego, co się wydarzyło jest cały czas mocną spółką, a dywidenda 1 PLN na akcje nie jest wcale jakoś drastycznie niska. Sądzę, że to co miało zostać zdyskontowane, już nastąpiło i teraz będziemy się już pięli w górę.
Oczywiście, nie można wykluczyć faktu, że ktoś jeszcze siedzi w akcjach i czeka, aż kurs trochę pójdzie w górę, by znów zacząć wyprzedaż, by kupić taniej, no ale to są w tej chwili czyste spekulacje. Można też kupić jakiś niewielki pakiet akcji i po prostu poobserwować, co się będzie działo. Będzie rosło, to dokupić. Spadnie, to po prostu sprzedać i zapomnieć. Wiadomo, SL trzeba mieć zawsze ustawione, bo nigdy nic nie wiadomo.
Zwykło się mówić, że TPS jest dobrą spółką na kryzys. A w kryzysie, jak by nie patrzeć, cały czas jesteśmy. A więc?

2 komentarze:

 1. Może ja mam jakieś uprzedzenia, a przed ewentualnym zakupem akcji TPSA polecam przyjrzeć się poniższym wykresom, które prezentują przychody i zyski operacyjne tej spółki:


  przychody TPSA


  zyski operacyjne TPSA

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, przychody spadają, ale jest to spowodowane tym, że ludzie rezygnują ze stacjonarnych telefonów, a także większa jest konkurencja na rynku, jeśli chodzi o internet. Ciągle jednak internet z Tepsy wydaje się najoptymalniejszym rozwiązaniem - zwłaszcza tam, gdzie kablówka nie dochodzi, a ludzie nie chcą się bawić w Polsaty i inne takie. Zwłaszcza mnóstwo firm raczej nie zmieni dostawcy internetu, bo i na kogo?

  Natomiast zysk operacyjny w III kwartale był wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Sądzę, że czwarty kwartał może okazać się również lepszy.

  Mimo wszystko, jeszcze chyba definitywnie nie skreślałbym tej spółki.

  OdpowiedzUsuń