Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 14 listopada 2012

Akceptowalny spread

Public Domain Photos
Na rynku istnieje wiele kantorów internetowych. Jedne upadają, w ich miejsce powstają nowe. Cały czas się coś dzieje. Przeanalizowałem sobie niektóre kantory pod kątem spreadu. I co mi wyszło?
Ano to, że na USDPLN, EURPLN i CHFPLN spread wyższy niż 3 grosze jest rzadkością. A jeśli już takowy funkcjonuje, to może się spodziewać dwóch rzeczy: kantor musi na gwałt zarobić dużo na klientach lub zwyczajnie chyli się ku upadkowi. O dziwo, są takie miejsca, gdzie różnica między ceną zakupu a sprzedaży powyższych walut jest wyższa niż 3 grosze. Nie będę kantorowi robił reklamy (antyreklamy w sumie), więc nie podam jego pełnej nazwy. Powiem tylko, że w nazwie ma "centrum". Kto chce, może sobie sprawdzić listę kantorów na przykład tutaj.
Generalnie bardzo się cieszę, że jest tyle kantorów, bo jest duża konkurencja. A co za tym idzie, wszyscy muszą walczyć o klienta. A jak to robić? Oczywiście, niższym spreadem. No, w sumie nie wszyscy walczą o nas, bo większość banków tego nie robi. No, ale kto dzisiaj kupuje walutę w banku? Chyba jedynie kredyciarze i to jeszcze ci mniej świadomi, którzy nie wiedzą, że mogą kupić walutę w kantorze i przelać ją do banku lub zanieść w gotówce.

1 komentarz: