Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 23 listopada 2012

Po co kupować kilka sztuk tanich akcji?

Czasami analizuję sobie transakcje, jakie mają miejsce na niektórych spółkach i zastanawia mnie jedna rzecz. Jaki jest sens kupować np. 2 akcje spółki po 2 złote?
Od pewnego czasu widziałem, że ktoś namiętnie każdego dnia kupował spółkę LEN. Regularnie, codziennie po 2 sztuki na dobry początek dnia. Kurs szedł do góry o kilka groszy, a potem nagle sprzedawano po kilkaset lub kilka tysięcy akcji i kurs spadał.
Czy była to forma gry pod to, aby jakoś pociągnąć kurs do góry? Wydawać by się mogło, że tak. Pytanie, czy przyniosło to skutek? Moim zdaniem, na przykładzie tej akurat spółki, niewielki, ponieważ przez długi czas kurs akcji nie chciał rosnąć.
Rozumiem, że takie gry czasami są prowadzone, jak ktoś ma większy pakiecik i próbuje trochę rozruszać kurs. Co jednak, gdy ktoś kupuje po kilka akcji płacąc przez to prowizję nie np. 0,39%, ale powiedzmy 10-20% wartości zlecenia. A są tacy, co kupują właśnie w taki sposób. Czy jest to zwyczajny brak edukacji akcjonariuszy? Przecież żeby odrobić straty z prowizji to kurs musiałby wyraźnie wzrosnąć.

3 komentarze:

 1. Poza opisaną przez Ciebie sytuacją manipulacji kursem możliwa jest jeszcze jedna opcja. Ja np. gdy chcę przetestować pewną strategię inwestycyjną na realnym rachunku robię to bardzo małymi kwotami, tak że czasem kupuję po kilka akcji. Samo w sobie nie da mi to żadnego zysku, bo tak jak napisałeś sporo pieniędzy pójdzie na prowizje, ale takim graniem zdobywam wiedzę jak moja strategia sprawdza się w rzeczywistości. Jeśli po kilku tygodniach / miesiącach testów wszystko wygląda ok po prostu zwiększam stawki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale równie dobrze można ten system sprawdzić bez konieczności inwestowania realnych pieniędzy.

   Inna sprawa, że to, co się wydarzyło w przeszłości, nie musi się powtórzyć w przyszłości, prawda?

   Usuń
 2. Manipulacji kursem nie robi się kwotą 2 zł :). Kupno tak małych pakietów (po cenie ask z reguły) ma na celu zwiększenie wartości portfela w danym momencie. Załóżmy że mam 10 000 akcji LEN. Są warte np 27 000 zł - kupie po ask 1 akcje za 2.80 - (zakładam że był bid/ask 2.7 - 2.8). Wydałem 2,80 zł a mój portfel ma wartość o 1000 zł większą. Po co ? By móc wziąć większy lewar na inne papiery wartościowe. Oczywiście jeszcze bank musi uznawać wartość tych papierów jako wiarygodne zabezpieczenie (nie wszystkie akcje są uznawane, niektórym nadawane są wagi).

  OdpowiedzUsuń