Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 25 stycznia 2013

Tak kombinuje Idea Bank z tabletami za lokaty

Przyjrzałem się dzisiaj odrobinę ofercie Idea Banku "Tablety za lokaty". Zanim przejdę do mojej analizy od razu informuję: nie warto.
Zacznijmy od oprocentowania. Przy założeniu, że zależy nam na takim tablecie, a mamy do ulokowania 5000 PLN, musielibyśmy je zamrozić na 10 lat. Oprocentowanie byłoby 0,1% przez pierwsze trzy lata oraz 3% przez kolejnych 7 lat. Pomijając kapitalizację, średnia roczna stopa zwrotu wyniosłaby 2,13% brutto. Czyli z naszych 5000 PLN w roku 2023 otrzymalibyśmy około 862 PLN odsetek na rękę (plus tablet, który Idea Bank wycenia na 850 PLN). Co ciekawe, na Allegro można wyhaczyć taki tablet już za 800 PLN z przesyłką. Z kapitalizacją pewnie zarobilibyśmy z 200 PLN więcej.
Nie wnikałem w dokładne szczegóły lokaty, ale ona już na samym wstępie wygląda mizernie, więc szkoda czasu, by przyglądać jej się wnikliwiej. Nawet gdybym miał zarobić 2000 PLN na rękę po 10 latach z tych moich 5000 PLN, to to się zwyczajnie nie opłaca.
Jako ciekawostkę, warto jeszcze odnotować fakt, że oprocentowanie w drugim okresie jest... zmienne.
Warto odnotować również, że bank na pewno jeszcze dużo zarabia na tych tabletach (zgaduję, że kupuje je po cenie 20% niższej). Podobnie pewnie było z drukarkami i innymi gadżetami, które banki chcą wcisnąć swoim klientom.
Ja rozumiem, że bank chce zarobić, ale nie w taki sposób, żeby z klienta robić idiotę. Dlatego moja rada: trzymajmy się od tego typu ofert z daleka. Dlatego też nie zgadzam się z kolegą z blogu Finanse po godzinach, że lokata ta jest godna uwagi. Nie jest.

1 komentarz:

  1. Ta oferta rzeczywiście w reklamie wygląda interesująco, ale jak przyjrzeć się jej z bliska, to nie jest już tak różowo. Szczegółowe prześwietlenie oferty znajdziecie na: https://www.youtube.com/watch?v=3um3Za-xFmE

    OdpowiedzUsuń