Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 31 stycznia 2013

Cichy zakup cichej spółki

Ilustracja: stooq.pl
Ostatnio postanowiłem swój portfelu wzbogacić o kolejną spółkę. Tym razem jest to IPL kupiona za średnią cenę 32,24 PLN. Dlaczego zdecydowałem się na taki krok?
Jest kilka powodów. Jest to przede wszystkim spółka, która jest w trendzie wzrostowym. Wskaźniki raczej nie wskazują na jakieś przegrzanie, więc potencjał na wzrosty jeszcze jest.
Ryzykiem może być fakt, że jest ona już trochę wykupiona, więc nie wiadomo, czy nie zacznie się realizacja zysków ze strony posiadaczy tych akcji. Póki co, nie widać takiego zagrożenia.
SL jest na poziomie w granicach 10%, natomiast zysk jaki mnie interesuje to w granicach 20%. Być może strategia ulegnie modyfikacji, jeśli będą ku temu powody (np. jak więcej osób się nią zainteresuje i będzie większa płynność na niej). Wówczas może ustawię kroczący SL powiedzmy na poziomie 5% od szczytu. Zobaczymy, jak to będzie.
Równie dobrze kurs może spaść i mi wyczyścić obecnego stop lossa i będzie po zabawie.
Plusem, w moim odczuciu, jest fakt, że spółką nie interesuje się za wiele osób, a ona rośnie. Czy w tym wypadku sprawdzi się powiedzenie, że pieniądze lubią zarabiać w ciszy? Oby.

3 komentarze:

 1. Poza trendem wzrostowym korzystnie wygląda sytuacja dywidendowa Impela: dywidendy IPL. Ostatnie 4 lata to wypłata w okolicach 5% lub więcej. Także nawet jak cena się załamie ale spółka dalej będzie zarabiać, można ją potraktować jak lokatę i tylko ściągać dywidendy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dywidendy ładnie wyglądają. Aż trudno uwierzyć, że przez ostatnie lata spółka tak dobrze się trzyma.

   Usuń
 2. Spółka pokonała swoje historyczne szczyty. Dlatego ciężko prognozować gdzie się zatrzyma. Od 2009 była świetną inwestycją (3,5 zł za akcję...). Obecnie rośnie dość równo - pokazuje sporą siłę będąc ciągle blisko wykupienia. Wszelkiego rodzaju większe spadki są wykorzystywane do dokupywania spółki przez długoterminowców. Od strony dywidendy widać dobra lokata - rok w rok dobre 5% :). C/Z i C/WK wskazują na mniej więcej optymalną wycenę - do przewartościowania daleko. http://stooq.pl/n/?f=692302&search=impel - wg tego 2 OFE mają razem 13% akcji (i jak widać w 2012 mocno dokupiły).

  Obrazki ;) :
  tygodnie - sygnał kupna na MACD dalej aktywny, AD rośnie miarowo więc silne ręce dalej papier skupują. Wsparcia ok 29.50 i długoterminowe ok 24.50 (dawne maksima spółki). EMA5 (czerwona) prowadzi kurs na tygodniach
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/8080459aaf7799fa.html

  dni:
  Linia trendu wzrostowego ok 31 zł, podobnie widać wsparcie ok 30 zł (to strefa z tyg - 30-29,50 ok). MA30 pokrywa się z linią trendu, na DMI wskazanie kupna jednak trend słabnie. Możliwa płaska korekta w najbliższym czasie. Kurs możliwe że przetestuje 31 zł. Spadek w cenach zamknięcia poniżej 29,5 zł będzie sygnałem negatywnym - tam bym dał SL.
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/10ec937e82ac7d34.html

  Ogólnie papier dla longtermów - w obliczu jakiejś większej rynkowej zwały oczywiście może ucierpieć więc rozwaga zalecana.

  OdpowiedzUsuń