Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 29 stycznia 2013

"Gwałtowna obniżka lokat to samobójstwo" - Piotr Radecki z SK Banku dla naszego blogu

Jak można zauważyć, oferta SK Banku dotycząca lokat jest bardzo dobra, jedna z lepszych na rynku. Coraz więcej klientów decyduje się przenieść tam swoje oszczędności. Zainteresowanych ofertą odsyłam na stronę banku.
- Fakt, że nasz bank ma najlepsze (nie „jedne z lepszych”) lokaty na rynku, oznacza po prostu, że możemy je zaoferować naszym klientom. I dzięki temu, że są oferowane przez Internet (eLokaty24) – zainteresować naszą ofertą klientów z całego kraju. Co się zresztą powiodło. - ripostuje Piotr Radecki, rzecznik prasowy SK Banku.
Radecki nie ukrywa, że każde tego typu działanie (np. wprowadzenie atrakcyjnych lokat) ma na celu zachęcenie klientów do jak największego związania się z bankiem.
Jak wygląda sytuacja z oprocentowaniem lokat w tym banku?
- Fakt, z dniem 15.01 obniżyliśmy nieznacznie oprocentowanie naszych lokat. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego: taki ruch wykonały wszystkie banki w Polsce. Nasze działania są ściśle związane z rynkiem finansowym i decyzjami RPP. Zwracam przy okazji uwagę, że inne banki obniżały już oprocentowanie kilka razy – my tylko raz. Więcej, zareagowaliśmy z opóźnieniem w stosunku do innych banków - stwierdza Piotr Radecki.
Bank oferuje niektóre lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Czy w przypadku nagłych obniżek oprocentowania lokat, czego nie można wykluczyć, bank nie obawia się utraty zaufania przez nowych klientów?
- Nie można także wykluczyć nagłego zderzenia z kometą... - mówi Radecki. - A mówiąc poważnie: warunki obniżenia oprocentowania lokat są dokładnie określone (­par. 6). Gwałtowna obniżka oprocentowania lokat, to samobójstwo dla każdego banku. Tym bardziej takiego, który wchodzi na rynek krajowy. Taki ruch przekreśliły cały, ponad 85-letni dorobek tego banku, zaprzeczył ideom, które przyświecały jego założycielom i całemu ruchowi bankowości spółdzielczej - dodaje.
Warto także zaznaczyć, że bank nie wyklucza również wprowadzenia jakichś produktów inwestycyjnych w przyszłości.

Podsumowanie
Tekst nie jest artykułem sponsorowanym. Po prostu byłem ciekaw, co ma do powiedzenia na temat lokat przedstawiciel banku, jakie są relacje banku z mediami i jak traktowani są blogerzy przez ten bank. Jakie wnioski po rozmowie?
Na pewno plusem jest to, że bank ma ciekawą ofertę i jest tego świadomy, co podkreśla rzecznik. Jeśli chodzi o kontakt, to raczej da się zauważyć, że bloger nie jest poważnym medium (typu prasa, radio, telewizja), ponieważ pytania wysłałem w czwartek o godz. 11.00, natomiast odpowiedź dostałem wczoraj w nocy (po moim drugim mailu przypominającym i informacji, że dzisiaj chcę opublikować artykuł na ten temat). Nie chciałbym jednak negatywnie oceniać pracy pana rzecznika, bo zapewne ma bardzo dużo obowiązków i tylko brak czasu uniemożliwił mu udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Zrehabilitował się odpowiadając mi późnym wieczorem, za co serdecznie dziękuję.
Jestem ciekaw, jakie opinie mają klienci banku po rozmowie z konsultantami tegoż banku. Zapraszam do komentowania.

Czy sam skuszę się na lokaty SK Banku? Wiele zależeć będzie od kolejnych dni/tygodni, kiedy to zakończy się część moich lokat w BGŻ Optima i Idea Banku. Jeśli oprocentowanie w SK Banku pozostanie na dobrym poziomie, to nie widzę powodu, dla którego nie mógłbym migrować ze swoimi oszczędnościami.

6 komentarzy:

 1. Widać SK bank sobie chce wyrobić markę takimi lokatami w dobie obniżek stóp procentowych. Takie działanie ma też na celu pozyskanie kapitałów (wielkie banki siedzą na forsie obecnie - nie potrzebują tak bardzo pieniędzy klientów) by potem mieć z czego oferować akcję kredytową. Pomimo że SK oferuje niezłe procenty - sam siedzę w PKO BP. Dlaczego ? Z wygody - mam tam 4% bez Belki - trochę mniej niż najlepsze oferty na rynku (chyba 5% po Belce?) ale dla jednego czy dwóch procent stopy zwrotu na rok nie chce mi się szukać oddziałów, zakładać kont, płatności elektronicznych itd. Wydaje mi się że szkoda na to mojego czasu - by zarobić 1% na rok więcej. Poświęcając ten czas na giełdę mam szanse na więcej niż 1% na rok ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, dla niskich kwot to akurat nie robi, czy jest 5% czy 4%. Bo lokaty to nie jest sposób na pomnażanie pieniędzy, a raczej ich przechowanie.

   Tym niemniej warto szukać jakichś okazji, zwłaszcza, że nie trzeba zakładać konta (a tylko takie oferty mnie w tej chwili interesują).

   Usuń
 2. BTW - na CIE SL odpalil czy trzymasz? Info o sprawie w sądzie wyraźnie spółce zaszkodziło :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z CIE wyszedłem. Niestety, łącznie z prowizjami strata około 8%. Boli, ale cóż począć. Transakcja od początku była wysokiego ryzyka. Wiedziałem, że jest chlew z Zachemem, ale nie spodziewałem się, że takie trupy z szafy mogą wylecieć. Szkoda.

   Usuń
 3. Kwestia kapitałów na lokatach to wbrew pozorom nie taka oczywista kwestia. Owszem jeśli mamy kilka tyś - nie ma większego znaczenia gdzie ulokujemy - bo róznicą będzie kilka zł. Dlatego wygoda też ma znaczenie - bo np jazda do oddziału oddalonego o 30-60km może "zjeść" nasz większy zysk od lokaty ;).

  Co do CIE - faktycznie wygląda to na głębszą korektę - może do poziomu ok 20 zł. Możliwe też że trend na chemii się odwraca. Niestety CIE to nie jest lider tego sektora, konsolidacja ATT z ZAP na pewno też nie ma dla CIE dobrego wpływu. Pozostaje się nie przejmować i działać dalej - błędów nie robi tylko ten kto nic nie robi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, dlatego ja osobiście szukam lokat, które mogę otworzyć przez internet, bez dodatkowych komplikacji.

   Zakładam, że mówisz tutaj o SKOKach ze swoimi ciekawymi ofertami obwarowanymi obowiązkiem założenia konta. To akurat mnie nie interesuje, dlatego nawet o tym nie piszę :).

   Załamki większej nie ma po stracie. Raz się wygrywa, raz przegrywa. Zresztą, tak jak pisałem, brałem pod uwagę fakt, że możemy popłynąć. I tak też się stało.

   Ale nic to, gramy dalej. W wolnej chwili będę szukał następnej interesującej (dla mnie) spółki.

   Usuń