Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 8 stycznia 2013

Stooq się wycwaniło

Portal stooq.pl zaskoczył nas dzisiaj niemiłą niespodzianką. Przy próbie otwarcia strony pojawiła się informacja "Proszę wyłączyć Twój ad blocker". W zasadzie nic nadzwyczajnego, po prostu portal chce zarabiać na reklamach. Jest jednak pewien problem, jak się okazuje.
Wyłączając blokowanie reklam tylko na tej stronie i tak nie mamy możliwości przeglądania jej zawartości. Jedynie wyłączanie reklam wszędzie możemy dostać się do strony. I to jest trochę irytujące, bo o ile może reklamy na stooq.pl nie są jakieś irytujące i inwazyjne, to przeglądanie innych stron z reklamami jest już bardzo denerwujące.
I tak oto stajemy w obliczu poważnego problemu. Jak przeglądać portal stooq.pl? Są trzy możliwości. Pierwsza to taka, że wyłączamy blokowanie reklam wszędzie i cieszymy się dostępem do stooq.pl. Jest to możliwość, której nie polecam.
Jest też druga możliwość (jednak będąca trochę niedogodną). Instalujemy drugą przeglądarkę, bez adblocka, i na niej przeglądamy tylko nasz ulubiony portal.
Trzecią możliwością jest każdorazowe wyłączanie adblocka przy wejściu na stooq.pl. Jest to również niedogodne, ale cóż począć?
A może znacie jakieś inne metody, jak obejść to utrudnienie? Nie ukrywam, że decyzja właścicieli stooq.pl może być w pewnym sensie strzałem samobójczym, bo wielu ludzi może zniechęcić do zaglądania tam i po prostu szukania miejsca, gdzie dostęp jest łatwiejszy.

9 komentarzy:

 1. Stooq.pl jest jedną z niewielu stron, która potrafi całość widoku zablokować jakimś bzdurnym kwiatkiem reklamowym, ale do takiego np. money.pl jeszcze im daleko. Więc podejrzewam, ze przejdzie u części użytkowników. Chcą zarabiać, ich sprawa, ale jestem też ciekawa czy wyniknie im to na dobre. Szkoda, że trudno dostać się do informacji o wpływach reklamowych rozmaitych większych stron, z chęcią zobaczyłabym takie statystyki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie nie zarobią, bo nawet jak mnie jakaś reklama zainteresuje, to nie kliknę w nią, a wpiszę do przeglądarki adres danego reklamodawcy.

   Wiem, że to nie w porządku zachowanie, ale nie lubię, jak się mnie do czegoś przymusza. A ponadto zmusza się mnie do wyłączenia adblocka na wszystkich stronach. Bo gdyby wystarczyło tylko wyłączyć blokowanie reklam na ich stronie, byłoby ok. A jeśli na wszystkich, to niech zapomną o zysku pochodzącym z mojej aktywności.

   Usuń
 2. W Chrome wystarczy wejść w opcje AdBlocka > Dostosuj i wybrać "Pokazuj reklamy na stronie lub domenie".
  W filtrach zostanie dodany wiersz "@@http://stooq.pl/$document" i jest git - stooq działa, a na innych stronach mamy zablokowane reklamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wskazówkę. Mam nadzieję, że użytkownicy tej przeglądarki skorzystają.

   Ja używam Firefoksa i jakoś nie mam pomysłu, jak to rozwiązać.

   Usuń
  2. Sprawdziłem dziś na kilku wersjach Firefoksa i w każdym stooq działał po wybraniu opcji 1. adblocka: "wyłącz blokowanie na stooq.pl".
   Czy o to chodziło, czy może nie rozumiem problemu?

   Usuń
 3. W firefoxie wystarczy zainstalować sobie dodatek ghostery https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/ghostery/
  i adblock bezproblemowo działa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak skonfigurowałeś ghostera? używam adblock plus i zainstalowałem ghostera (w chrome), włączyłem blokowanie wszystkiego i nadal wyskakuje anti adblock

   Usuń
 4. w ustawieniach adBlock'a w FireFox wystarczy odblokowac skrypt

  http://s.stooq.pl/adsense.js

  ale zostawic blokowanie calej reszty syfu google i reklam i mozna uzywac stooqa bez reklam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłem to tak i działa:

   1. Odpaliłem stronę stooq.pl
   2. W adblocku (lewym dolnym rogu w Firefox) ustawiłem Wyłącz blokowanie na stooq.pl
   3. W ustawieniach adblocka odblokowałem skrypt: http://s.stooq.pl/adsense.js

   A teraz pozostaje czekać, co jeszcze wymyślą, aby uprzykrzyć życie swoim odwiedzającym.

   Usuń