Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 17 kwietnia 2013

Nawet dywidendy nie kręcą

Foto: photosteve101
O ile w zeszłym roku temat dywidend w miarę mnie kręcił, tak w tym roku nawet nie patrzę specjalnie na to, które spółki ile proponują swoim akcjonariuszom.
Podejrzewam, że wszystko jest spowodowane lekkim moim zniechęceniem do giełdy. Nie to, że boję się ryzyka, ja po prostu widzę, co się dzieje i postanowiłem przeczekać ten trudny okres. Nie ja jeden zresztą.
Uważam, że skoro czwarty miesiąc notujemy już spadki na naszej giełdzie, to granie pod dywidendy może być zbyt ryzykowne. Nie mamy pewności, czy kurs odbije, a jeśli nawet to nastąpi, to nie wiemy, czy przekroczymy poziom sprzed odcięcia dywidendy.
Faktem jest, że dywidenda jest dobra dla inwestorów długoterminowych, którzy raczej nie patrzą na jakieś mniejsze lub większe wahania (czyżby wielu z nich "jechało" bez SL?).
Ja, przynajmniej na jakiś czas, z dywidend się wyleczyłem i już nie będę polował na nie (choć nie da się ukryć, że KGH może kusić). Nie zdecyduję się jednak na zakup tej spółki, póki nie ujrzę tego, że spadki już się zakończyły. A kiedy to może nastąpić? Może na poziomie 120 PLN, może 100 PLN, a może jeszcze niżej. Można zgadywać. Sam obstawiałbym poziom 100 PLN do odbicia.

5 komentarzy:

 1. Police daja ostatnio zarobic ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście. W sumie rok nie patrzyłem na kurs tej spółki, a tu mega wzrost. Teraz jednak już za późno wchodzić, tak myślę.

   Usuń
 2. Mnie tam dywidendy kręcą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis nt div widziałem tu:
  http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2013/04/inwestowanie-pod-dywidendy-2.html

  W sumie jest w tym dużo racji. Nie warto grać pod dywidendy w trendzie spadkowym (a zwłaszcza je brać). Powód to oczywiście cios ze strony maczugi podatkowej. Zabierają nam 19% z div, a kurs w trendzie jaki mamy nie bardzo odreagowuje odcięcie. Oczywiście krótkoterminowo historie dywidendowe mogą spowodować wzrosty - ale wyjść należałoby przed odcięciem praw do div.

  Jeśli idzie o KGHM tutaj pokusiłem się o krótką analizę http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-135p56_KGHM.aspx. Odbicie może nastąpić ale to w dalszym ciągu gra pod prąd.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe rozważania, ale to wszystko wróżenie z fusów. Jest zbyt wiele możliwości, w którym miejscu kurs może się odbić.

  Po prostu trzeba poczekać i wtedy zobaczymy.

  Co do dywidend, to tak jak piszesz w trendzie spadkowym to jest zbyt duże ryzyko, zwłaszcza, że dochodzi 19% Belki (ponoć prezes NBP się ostatnio oburzył, że tak nazywamy ten podatek :)).

  OdpowiedzUsuń