Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Nie łudźmy się, banki to nie instytucje charytatywne

Foto: 401(K) 2013
Od czasu do czasu czytuję sobie różne wpisy na blogach czy forach, jak to ludzie narzekają, że bank nie chce im dać pieniędzy. Bo ktoś się przyzwyczaił do cashbacku, bo ktoś dostał za płacenie kartą i takie tam. Ludzie, opanujcie się!
Banki to nie są instytucje charytatywne. Jeśli ktoś z Was liczy na to, że banki będą nas łechtać jakimiś ochłapami (bo tylko na takie pieniądze możemy liczyć) przez dłuższy czas, to lepiej sobie dać z tym spokój. Banki to nie są instytucje charytatywne.
Ja już przestałem się łudzić, że będę prawie za darmo coś dostawał z banku. Dlatego też nie boli mnie to, że Sync nagle zmienia politykę cashbacku. Od początku wiadomym było, że to jest tymczasowa zagrywka na złapanie klientów. Dlatego tym bardziej nie rozumiem narzekaczy, którzy odgrażają się, że pójdą do innego banku. A co inny bank nam da? Nie wierzę, drodzy czytelnicy, że jesteście lub byliście tacy naiwni wierząc, że sielanka będzie trwała wiecznie. Nie będzie.
Ja założyłem np. konto w Syncu, ale nie dlatego, żeby próbować się dorabiać na cashbacku. Dla mnie ważniejsze są inne cechy: bezpłatna karta, konto, 10 przelewów natychmiastowych i w miarę przyjazne dla użytkownika konto. Cashback był tylko dodatkiem.
Im szybciej uświadomimy sobie fakt, że lepiej cieszyć się bankiem, który nie ma haczyków, tym lepiej dla nas. Wolę mieć konto, z którego i tak muszę korzystać, ale pozbawione gwiazdek, niż na siłę trudzić się, żeby uzyskać jakiś tam ochłap. Nie wspomnę o tym, że wizja uzyskania cashbacku często kusi, żeby wydawać pieniądze na zakupy internetowe, "bo dostaniemy zwrot 5%".
Jak można zauważyć, z miesiąca na miesiąc oferty banków są coraz gorsze. I ta tendencja, niestety, będzie się jeszcze utrzymywać. Zatem czy nie lepiej skupić się na normalnej pracy (inwestycjach), aniżeli próbować wyciskać jakieś grosze, które kosztują nas dużo czasu i... nierzadko pieniędzy?

4 komentarze:

 1. Nie chcę żeby były charytatywne, wystarczy żeby nie kradły i oszukiwały...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dajmy na to Alior Sync (pomijając mój dzisiejszy wpis, który w nieco inny sposób uderza w ten bank), oszukuje Cię? Kradnie?

   Nie sądzę. Oszukują banki wciskając kredyty, ukrywając haczyki przy kontach, itp. Na to jednak nie mamy już wpływu.

   Usuń
 2. Kry powiem wiecej. Nie ma co się przyzwyczajać do darmowych kart, przelewów itd. Generalnie nie ma co się przyzwyczajac do banków. Branża finansowa zawsze bedzie sie rozwijała mega dynamicznie, a więc zmiany będa czeste. Jak ktoś chce się bawic w banki i chce coś na tym ugrać to musi to potraktować jak surfing. :-) Łap fale , a jak się skończy to następną :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi wystarczy "darmowość". Póki jest, cieszę się, a jak nie będzie, to będę szukał innych opcji.

   Ale masz rację, jeśli ktoś lubi się w takie coś bawić, żeby zarobić parę złotych, to niech działa. Przecież nikomu nie zabronię :).

   Usuń