Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 12 września 2012

Książki dobre na hossę

Nasunęła mi się dzisiaj pewna refleksja. Jestem po lekturze kilkunastu książek dotyczących giełdy, analizy technicznej, strategii inwestycyjnych, itp. Wszystko ładnie wygląda, tylko są to książki dobre na... hossę.
Kiedy wszystko leci, bardzo trudno znaleźć okazję, by zarobić (nie twierdzę, że się nie da, ale jest to bardzo trudne). Bo nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego momentu do wejścia i do wyjścia. A jeśli nam się udaje, to jest to zwyczajny fuks. Często obserwujemy fałszywe wybicia albo ruchy, których nie potrafią nawet wyjaśnić najlepsi krasomówcy finansowi.
Tymczasem, gdy jesteśmy w fazie hossy i większość akcji rośnie, to w zasadzie bez względu na strategię, jaką wybierzemy, mamy duże szanse na sukces. Ważne, by wsiąść do pędzącego autobusu odpowiednio wcześnie i kupować na dołkach.
Co począć zatem w bessie? Najbardziej racjonalne rozwiązanie to po prostu trzymać pieniądze na kontach oszczędnościowych (w ostateczności na krótkoterminowych lokatach) i czekać na okazję (czytaj: zmianę trendu). Gdy już nam się trend wzrostowy potwierdzi (najlepiej ze 2-3 razy), to wówczas pieniądze przerzucamy na akcje. Ustalamy sobie cel, jaki nas interesuje i tyle.
Gdy hossa trwa zbyt długo, po prostu powstrzymujemy naszą chciwość i wychodzimy z giełdy. Wszystko jasne i proste, prawda? Zgadza się, ale to jest nierealne. Kierują nami emocje. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do ryzyka, to gramy podczas bessy, a podczas hossy próbujemy wycisnąć pieniądze na maksa, często kończąc naszą przygodę ze stratą. Każdy z nas wtopił pieniądze i/lub jeszcze wtopi. Taka jest ta gra.
Raz jeszcze warto podkreślić, jak ważne jest ustawianie stop lossa. A jak próbujemy wycisnąć pieniądze podczas hossy to umiejętne przesuwanie go coraz wyżej, jeśli kurs idzie po naszej myśli. Ja, podczas początkowych swoich wejść wielokrotnie to bagatelizowałem pozwalając na powiększanie się strat. Cóż, ktoś musiał zapłacić frycowe, żeby zarobić mógł ktoś. Od pewnego czasu już wiem jednak, jak ważny element gry to jest i już tego błędu nie popełniam.
Wracając do książek, myślę, że najlepsze to te, w których autor jasno mówi czytelnikowi, że podczas bessy nie gramy. I tyle. Szukanie okazji mija się z celem, bo często prowadzi do strat, a także - co chyba istotniejsze - do niepotrzebnych nerwów.

4 komentarze:

 1. Podczas bessy też można zarabiać. Grając na krótko. Albo stosujemy krótką sprzedaż akcji (mniejsze ryzyko - tyle że w większości mogą to być tylko akcje W20). Albo z większym ryzykiem - grając S na Futuresach. Jeśli mamy tylko IKE - można zarabiać na krótko na certyfikatach Raiffaisena (istnieją takie na spadki surowców czy W20).

  A jeśli idzie o książki - Stan Weinstein - Secrets for profiting in Bull and Bear market - fantastyczna lektura i skuteczna :). Do znalezienia w sieci. Poza tym ogólnie znane - Van Tharpe, Zenona Komara book czy John J. Murphy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, chociaż ten Van Tharpe, mimo pozytywnych recenzji, nie przekonuje mnie. Ale nie ukrywam, że jak już przeczytam wszystko inne, co mnie zainteresuje, to sięgnę i po niego.

   Usuń
 2. Dla mnie podstawą był Weinstein - facet naprawdę dobrze opisuje swoje metody gry które są dość skuteczne - (bo metod skutecznych zawsze NIE MA). Książka Van Tharpe czy Komara to bardziej booki "światopoglądowe" (chociaż Zenon dość bogato opisuje formacje techniczne, fale Eliotta etc). Bardzo dobrą lekturą są świece japońskie Nissona - byle tylko nie wpaść w przesadę po takiej książce szukania swiec odwrócenia trendu ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kusisz mnie z tym Weinsteinem :). Chyba się zainteresuję tym tematem.

   Usuń