Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 21 września 2012

Jest sobie spółka...

... która budzi moje zainteresowanie. Ale nie tylko moje, lecz innych inwestorów również. Co można o niej powiedzieć dobrego? Dużo.
Spójrzmy najpierw na wykres.
Jest tam w zasadzie wszystko to, czego chciwy spekulant może oczekiwać. Trend wzrostowy, pokonana 30-tygodniowa SMA od dołu, wzrost obrotów. Czy trzeba więcej argumentów, by się zainteresować tą spółką? Można chcieć, a więc je zaprezentuję.
Fundamentalnie spółka stoi dobrze. Przychody i zysk netto w pierwszym półroczu były wyższe niż w analogicznym w roku ubiegłym. To raz. Dwa to to, że zobowiązania spółki są niższe niż w ubiegłym roku (zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe). Wzrósł kapitał własny, co też nie jest bez znaczenia. Z ciekawych wskaźników to C/WK wynosi 0,71, natomiast C/Z 6,60.Czyli wszystko prezentuje się uroczo. Aż za bardzo, w moim odczuciu.
Do szczytów historycznych z poziomu 2007 roku dużo brakuje (wówczas cena była wyższa niż 10 PLN). Tak naprawdę od początku 2009 roku spółka jest w długoterminowym trendzie wzrostowym i niewiele jej brakuje do pokonania zeszłorocznych szczytów, więc potencjał jest naprawdę duży. Zwłaszcza, że chyba wyrwała się z kilkumiesięcznej konsolidacji.
Z tego, co wyczytałem, spółka walczy o klientów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. I to z sukcesem. czy warto się zainteresować tą spółką? To pozostawiam Czytelnikom.
Jeśli chodzi o spółkę, to jest to Lena Lighting, jak można wyczytać po powiększeniu wykresu lub w etykietach.

7 komentarzy:

 1. blad w wyznaczaniu trendu

  proponuje lekture

  Trader Vic , nie pamietam czy 1 czy 2
  jest tam wylozony ten czesto popelniany blad i zasady wyznaczania lini trendu

  odnoszac do tej spolki
  trend wzrostowy zostal zanegowany 21 marca

  dopiero przekroczenie 2,50 bedzie uprawniac o mowieniu o trendzie wzrostowym

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może i ten trend jest lekko naciągany i nie jest tak wyraźny, co nie zmienia faktu, że spółka jest interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę nieźle to wygląda technicznie. Co do trendu - jak miałbym być bardzo upierdliwy - to trendu na tej spółce nie ma od kwietnia 2009 - jest szeroki boczniak - na tyle ze chwytajac w dolku mozna bylo zarobic w nim 100% ;). Obecnie tu trend moze sie rodzic dopiero (bo wartosci DMI faktycznie slabe - mniejsze niz 20) Z punktu widzenia zakupu - przełamanie linii spadków na poziomie ok 2.27 jest sygnałem kupna.

  Z minusów - spółka jest mało płynna co widać po obrotach (a to spekulacje utrudnia). Do tego dosc nerwowa - ciasny stop loss moze nas wyrzucic w czasie sesji. Osobiscie trzymalbym po zakupie z stopem mentalnym (w cenach zamkniecia) na poziomie SMA30t - ok 2,18.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stop loss na poziomie 2,18 PLN przy obecnej cenie to około 8-9%. Teoretycznie, inwestując mniejszą kwotę byłbym w stanie jeszcze zaakceptować takie ryzyko i w przypadku wyraźniejszego sygnału (jak choćby pokonanie poziomu 2,50 PLN) pokusić się o zaangażowanie większej kwoty.

  Ryzyko do 10 procent byłbym w stanie zaakceptować, ponieważ na spółce, teoretycznie, można dużo zarobić.
  Twierdzę jednak, że spółka, jest godna uwagi i będę się jej przyglądał.

  Spółka mało płynna, to prawda. Ale może właśnie dlatego warto się nią zainteresować wcześniej? Niektórzy twierdzą, że ceny akcji lubią rosnąć w ciszy, więc może to nawet dobrze, że nie ma nią jeszcze tak wielkiego zainteresowania?

  A może zwyczajnie ja widzę coś, czego inni nie dostrzegają? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Problemem tej spółki jest jej core biznes - mocno wyeksponowany na budowlanke. Przyszlosc raczej dla tego biznesu jest niezla - przestrzen biurowa konsekwentnie drozeje a w raz z jej cena naklady na nia. Spółka niewątpliwie jest cykliczna. Od strony AF wygląda to nieźle - poprawa marż, wzrost przychodów jak i zysków, obniżenie zadłużenia, trochę niepokoi wzrost należności. Gorzej wygląda to w cash flow (2x mniejszy zysk brutto) co potwierdza fakt że te pieniądze do spółki tak szybko nie wpływają. 2x zmalały też środki pieniężne - czyli płynność spółki się pogorszyła. Mimo to - na pewno jest godna uwagi i warto ją obserwować. (A możliwe że zacząć podbierać)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze dodam - budowlanka obecnie jest nisko wyceniana na gieldzie - dlatego lena nie budzi wielkiego zainteresowania - jednak to moze byc okazja w dlugim terminie:). Jesli idzie o stop lossa - na takiej spolce przygotowalbym sie na SL o wartosci 15 a nawet 20%. Jesli idzie o wejscie jakims wiekszym kapitalem w male spolki - poczekalbym na druga obnizke stop procentowych w naszym pieknym kraju ;). Dotad to zawsze uruchamialo hosse na MiSiach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ma być jakaś hossa na tej spółce, to wierzę, że ten 10-procentowy SL wystarczy (jeszcze przez weekend pomyślę, może przesunę do 15% procent, bo w malutki pakiecik już się zaopatrzyłem po cenie 2,31 PLN). A jeśli spadnie niżej, to będzie dla mnie znak, że to nie jest to, co miałoby mnie uczynić bogatym :).

   Cały czas patrzę na ten wykres i podobają mi się coraz większe obroty, w porównaniu np. do miesięcy kwiecień-sierpień. Mimo, że nie ma jeszcze takiej płynności, jaką bym chciał (bo te 10-20 transakcji szału nie robi), to jednak jest progres, jeśli chodzi o obrót. Niewielki, ale zauważalny.

   Usuń