Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 23 marca 2011

Ile kosztuje cukier?

sxc.hu
Tytułowe pytanie zadajemy sobie ostatnio, wchodząc do rozmaitych sklepów i marketów. Ceny, jak można się spodziewać, są na wysokim poziomie i przekroczyły już dawno 5 PLN.
Tajemnicą poliszynela jest fakt, że cena cukru w naszym kraju jest jedną z najwyższych w Europie. A gdyby porównać najniższe wynagrodzenie do ceny cukru, to pewnie jeden z najdroższych na świecie.
Dość szeroko mówi się, że wkrótce ceny białego proszku w końcu spadną. To akurat nie ulega wątpliwości, bo cena została sztucznie napompowana. Faktem jest jednak, że może być podobnie jak z paliwem. O ile cena potrafi szybko poszybować w górę, to już spadek jest najczęściej powolny. Pewne jest jednak, że cena nie wróci do pierwotnej, czyli około 3 PLN. Sprzedawcy będą najczęściej tłumaczyć się tym, że kupili dużo z hurtowni i muszą się najpierw wyzbyć tego drogiego cukru. Wszystko jest zrozumiałe, tylko że to może trwać w nieskończoność.
Z drugiej zaś strony największe markety, które w końcu zaczną obniżać cenę cukru, najpewniej wymuszą to również na mniejszych sklepach, więc może nie będzie aż tak tragicznie?

2 komentarze:

 1. Szkoda, że doszło do takiej sytuacji, że cukier kupujemy już u naszych zachodnich sąsiadów taniej niż w Polsce. Przykro aż patrzyć na ceny cukru w naszych sklepach. Mam nadzieję, że wkrótce ceny będą spadać, choć rozum podpowiada raczej, że jeśli będą spadki to minimalne i statystyczny Kowalski nawet tego nie odczuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cena cukru w Polsce jest powalająca. Dobrym patentem dla polskich sprzedawców jest:
  -kupienie cukru na zachodzie,
  -sprowadzenie do Polski,
  -sprzedawanie w o grosze niższej cenie niż można go dostać w innych konkurencyjnych sklepach. "kilo cukru 6zł... zamień go na 300 SMS'ów!" . reklama może i śmieszna, niestety brutalnie prawdziwa. Oby ceny zaczęły spadać, w innym wypadku nie będzie dobrze..

  OdpowiedzUsuń