Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 8 marca 2011

Dlaczego cukier podrożał?

sxc.hu
Zastanawiające jest, jak to możliwe, że ceny cukru tak drastycznie podniosły się. Ich cena, w porównaniu do ostatnich 2-3 miesięcy zmieniła się o ponad 50%, a to nie koniec, jak zapowiadają handlowcy.
Co jest tego przyczyną? Eksperci piszą, że wpływ na cenę cukru ma  po prostu zwiększony popyt na biały proszek.
Pożary, susze, powodzie i inne tego typu zjawiska na świecie spowodowały, że jest na to większe zapotrzebowanie. A to od razu powoduje wzrost cen.
Zadziwiające jest to, że w Polsce zamknięto bardzo wiele cukrowni, ponieważ ich funkcjonowanie jest nieopłacalne. Czyżby?
Ciekawe, jak długo ceny cukru będą jeszcze rosły. Czy magiczne 7 PLN zostanie osiągnięte? Wydaje się, że jest to całkiem prawdopodobne.

7 komentarzy:

 1. Nie pierwszy i nie ostatni raz. Poprzednio identyczna sytuacja miała miejsce chyba w 2002 lub 2003 roku. Cena cukru wzrosła wtedy do 5 złotych i po bodajże miesiącu lub dwóch spadła do 2 złotych z groszami. Podawane powody wzrostu ceny były identyczne z obecnymi.Wydaje mi się, że spokojnie można poczekać miesiąc lub dwa i wszystko wróci do normy.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Czy magiczne 7 PLN zostanie osiągnięte ?" - tak jest to bardzo realne nawet biorac pod uwage ceny benzyny ktora wlasnie przekroczyla magiczne 5 zloty. Wszystkim wiadomo ze w ceny wszystkich artykolow jest wliczony transport wiec paliw drozeje to drozeje tez transport a to wiaze sie z podwyzkami wszystkich cen.

  "można poczekać miesiąc lub dwa i wszystko wróci do normy. " - moze troche utrzyma sie w aktualnej cenie ale nie ma co liczyc na cene w wysokosci okolo 3 PLN

  OdpowiedzUsuń
 3. cukier podrozal poniewaz zadzialal czynnik psychologiczny. ludzie uzlyszeli plotke. zaczeli masowo wykupywac cukier. a wiadomo ze jak jest popyt to podaz tez rosnie. a jak rosnie podaz to rosna i ceny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Paulina, w pewnym stopniu zadziałał czynnik psychologiczny. Nie wiem czy pamiętacie ale kiedyś był podobny fake z olejem roślinnym w sklepach. Też zaczęły się masowe wykupowanie, nawet z tego co pamiętam to jakieś limitu na kupno były. No ale co zrobić jak to czysta Polska od A do Z.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedługo cukier może podrożeć do 7 zł za kilogram. Niestety nic nie tanieje , wręcz przeciwnie drożeje i to bardzo szybko . Miejmy tylko nadzieje że będzie nas na niego stać .

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawdopodobnie 7 zł to i tak nie będzie cena ostateczna. I kłamstwem jest to, że jest to spowodowane większym zapotrzebowaniem. Cukrownie celowo zostały zamknięte aby spekulanci mogli zarobić na długo utrzymywanych rezerwach i to nie mało ;] ale oczywiście mogę się mylić ;p

  OdpowiedzUsuń