Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 18 marca 2011

Haczyki małym druczkiem

sxc.hu
W dzisiejszych czasach, aby nie zostać oszukanym bądź też wykorzystanym należy bardzo dokładnie czytać to, na co wyrażamy zgodę. Musimy czytać nie tylko to, co jest dużą i wyraźną czcionką napisane, ale również, a może przede wszystkim, wszystko to, co jest napisane małym druczkiem.
Faktem jest, że rozmaite instytucje proponują nam różne atrakcyjne oferty (np. banki proponują znakomite kredyty czy lokaty). Wypisują wielką czcionką jedno, a po bliższym zapoznaniem się z ofertą, okazuje się, że wcale tak nie jest, bądź też nie musi być.
Jest to jawne żerowanie na ludzkiej naiwności. Czytając ofertę ludzie chcą mieć pewność, że to, co im się proponuje, jest faktycznie tym, czym są zainteresowani. Tymczasem w obecnych czasach wszystko rozbija się o to, że czytając jakąkolwiek umowę musimy szukać haczyków, które są na nas przygotowane. Czy to jest uczciwe?
W odczuciu wielu ludzi, jest to po prostu zwykłe oszustwo. Ci, którzy jednak tworzą takie oferty, nie widzą w tym nic dziwnego. Twierdzą wszak, że wszystko jest opisane. I trudno się z tym nie zgodzić, wszak odpowiednia informacja jest, tylko ukryta.
Dlaczego zatem konsumentom nie przedstawia się czytelnych ofert? Ano dlatego, że one stają się  w tym momencie mniej konkurencyjne względem firm świadczących podobne usługi, które również stosują haczyki.
Z drugiej strony firmy te stosując takie chwyty robią po prostu ze swoich klientów idiotów, ponieważ wierzą, że uda im się nabrać ludzi. Niestety, często się udaje.
Zastanawiamy się, dlaczego w internecie jest takie wielu ludzi, którzy stosują podobne sztuczki wyłudzając od ludzi bardzo drogie smsy, itp. Skąd się biorą te przykłady? Odpowiedź wydaje się prosta. Skoro banki stosują chwyty z haczykami zawartymi w tekście napisanym małą czcionką, to dlaczego tego nie mają stosować inne firmy typu test IQ czy jej podobne?

1 komentarz:

  1. Zgadzam się stuprocentowo z artykułem. W dzisiejszych czasach jest to bardzo spotykana sytuacja gdy ludzie zostają okradani w takie banalne sposoby. Każdy ma mało czasu i podpisuje wszystkie ważne papiery nawet nie czytając ich. W firmach typy test IQ jest tak samo- zrobisz tekst proszą o wysłanie smsa a małym druczkiem pisze ile kosztuje sms (zawsze jest to kosmiczna cena..)

    OdpowiedzUsuń