Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 2 listopada 2010

Wartości poszczególnych walut


To, co dzieje się z poszczególnymi walutami, zwłaszcza najpopularniejszymi, dolarem, euro, funtem i frankiem szwajcarskim jest bardzo zastanawiające. Zwłaszcza ich wartość realna, czyli to, co można za nie kupić.
Od zawsze wiadomo, że złotówka jest niedowartościowana. Jednym to się opłaca (tym, którzy zarabiają w walucie lub eksportują towary), innym nie (tym, którzy zmuszeni są kupować towary z zagranicy płacąc w walucie). Jaka jest jednak realna wartość naszej złotówki?
Rozmaite wyjazdy zagraniczne pozwoliły mi na pewne wnioski. Jeśli chodzi o Euro to 1€ powinno być warte w granicach 2,80-3,00 PLN. Nie więcej. Jeśli chodzi o dolary, to 1$ powinien kosztować około 2 PLN. Tymczasem gdy spojrzymy na franka szwajcarskiego, to jedna sztuka tej waluty jest warta około 1,80 PLN. Co do funta, to 1£ powinien kosztować około 3,20-3,50 PLN.
Nie mówię o innych aspektach, które by się pogorszyły, gdyby taki kurs był realny (np. mniejsze zainteresowanie inwestowaniem w Polsce, itp.). Mówię jedynie o tym, ile można realnie kupić za dane pieniądze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz