Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 16 grudnia 2010

Mydlenie oczu

Dość powszechnie mówi się o tym, że wyjazdy za granicę nie są już tak opłacalne jak kiedyś. Polacy zarabiają na zachodzie mniej, wykonują cięższą pracę, itp. Czy nie jest to zwykłym mydleniem oczu Polakom, którzy pozostali w kraju?
Można mieć takie podejrzenie. Tymczasem gdyby spytać tych, którzy pracują w innych krajach, raczej nie mogą narzekać zarówno na zarobki, jaki i warunki pracy.
Być może spadająca nieco średnia wynagrodzenia za granicą bierze się z tego, że coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża i decydują się pracować za coraz mniejsze pieniądze. A zatem, biorąc średnią, rzeczywiście sytuacja może się pogarszać.
Warto jednak zwrócić uwagę, że Ci najwięksi fachowcy, najbardziej odważni już wyjechali. A teraz wyjeżdżają ci, których sytuacja w kraju jeszcze bardziej się skomplikowała i zmuszeni zostali do takiego kroku. A co za tym idzie, decydują się na dowolną, często kiepsko płatną pracę.
Reasumując, polscy obywatele, którzy od dłuższego czasu pracują za granicą, jest niespieszno, by wrócić do szarej, polskiej rzeczywistości. Natomiast tym, którzy pozostali w kraju, próbuje się wmówić, że za granicą jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Rynek Europy Zachodniej nadal jest chłonny i fachowcy z naszego kraju są w stanie sobie poradzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz