Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

wtorek, 14 grudnia 2010

Praca za granicą

Żeby przetrwać w dzisiejszym świecie potrzebne są pieniądze. I to nie małe! Czy nasz kraj jest w stanie zapewnić swoim rodakom możliwość swobodnego życia?
Okazuje się, że nie jest to takie proste. Bardzo wysokie podatki (które obejmują w zasadzie wszystko, a niektóre towary są wręcz podwójnie opodatkowane), niezwykle wysokie ubezpieczenia, skomplikowana biurokracja - to wszystko kształtuje wizerunek naszego kraju. Niestety, jest to wizerunek negatywny, ponieważ firmom nie opłaca się inwestować w Polsce. Mając jakąś tam gotówkę wolimy wyjechać do innego kraju tylko po to, by zarobić więcej i pewniej.
Praca za granicą odbywa się nie tylko z korzyścią dla osoby, która zarabia. Zagraniczne zarobki Polaków to również olbrzymi kapitał, który można odpowiednio spożytkować w naszym kraju. Osoby wracające z zagranicznych wypadów chętnie zainwestowaliby w jakiś spokojny interes. I tutaj właśnie zaczynają się schody, ponieważ pojawiają się problemy. Rodacy trzymają więc pieniądze w bankach (z mikroskopijnym oprocentowaniem). A banki te mogą właśnie za tą cenę dowolnie obracać naszą gotówkę i udzielać na przykład drogich kredytów. I tutaj koło się zamyka.
Tak czy inaczej, musimy sobie uświadomić, że poprzez samo oszczędzanie gospodarki nie zbudujemy. Aby ona była odpowiednio napędzana, potrzebny jest obrót pieniędzmi. A jak tu obrać w Polsce?
Tymczasem od pewnego czasu dowiadujemy się o problemach ZUS i o tym, że za jakiś czas emerytury będą bardzo niskie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz