Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 31 października 2010

Zaglądanie do portfela

Bardzo lubimy się porównywać z innymi. Przykładem jest choćby porównywanie zarobków. Najczęściej miałoby się to odbywać w stylu: "powiedz mi ile zarabiasz, a ja ci nie powiem".
Nasze wynagrodzenia to nasza tajemnica. Z reguły nie chcemy jej ujawniać. Tymczasem bardzo lubimy wiedzieć ile zarabiają inni, zwłaszcza w naszym fachu. Jeśli zarabiają mniej, to jesteśmy dumni, że zarabiamy więcej. Jeśli zarabiają więcej, to głowimy się, co zrobić, byśmy dobili do tych kwot, które zarabiają inni.
Porównywanie zarobków jest ważne i pozwala na uniknięcie dużych rozbieżności (czysta teoria). Musimy jednak wziąć pod uwagę to, w jakim mieście zarabia się tyle, jaki jest zakres obowiązków na danym stanowisku (mimo iż one mogą być takie same, to robota do wykonania może być większa w niektórych miejscach). Tak samo należy zwracać uwagę na czas i godziny pracy, wielkość firmy, itp.
Jak wiadomo, koszt utrzymania w dużym mieście jest o wiele wyższy niż w małej miejscowości, więc warto zwracać uwagę na te podstawowe różnice, które mogą mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia. Faktem jest również, że nie należy porównywać się ze swoim wynagrodzenie z mieszkańcami stolicy, gdyż w zdecydowanej większości przypadków wypadniemy gorzej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz