Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 14 sierpnia 2014

Budżet seniora - które usługi finansowe są najbezpieczniejsze?

tekst sponsorowany
Sytuacja finansowa osób starszych w Polsce jest bardzo zróżnicowana. Jedni zmagają się z brakiem płynności finansowej i z trudem udaje im się wygospodarować środki na zaspokojenie podstawowych potrzeb, inni zamrażają oszczędności zgromadzone w ciągu całego życia i nie maja pomysłu na to, co z nimi zrobić. Regulacje obecne w sektorze finansowym blokują seniorom dostęp do niektórych usług, ale jednocześnie stwarzają nowe możliwości – sprawdź, które są najbezpieczniejsze.  
Kiedy brakuje pieniędzy 

Seniorzy mają ograniczone możliwości zaciągania kredytów gotówkowych, a co dopiero kredytów hipotecznych. Większość instytucji finansowych zastrzega w regulaminach usług i Ogólnych Warunkach Umów maksymalny, (jak również minimalny), próg wiekowy potencjalnego klienta – ma to korzystny wpływ zarówno na bezpieczeństwo sektora finansowego, jak i samych seniorów.

W zależności od rodzaju usługi i skali kredytu obostrzenia mogą dotyczyć osób już po 50 roku życia.

Receptą na złagodzenie rygorystycznych kryteriów jest zwykle skrócenie czasu kredytowania (np. do 5 – 10 lat), co znacznie zawyża wysokość odsetek. Z tego względu kredyty nie są najbezpieczniejszą usługą finansową dla osób starszych.

Co jeśli nie kredyt?

Seniorzy, nawet Ci mniej zamożni, zwykle są właścicielami nieruchomości, które zamieszkują. To umożliwia im korzystanie z pożyczek hipotecznych (http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/produkty-hipoteczne/pozyczka-hipoteczna-kasastefczyka), które nie są wysoko oprocentowane, a ich wysokość może sięgać 60 - 100% wartości nieruchomości. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pożyczek hipotecznych?

  • Nie są to pożyczki celowe, co oznacza, że nie musimy informować instytucji finansowej na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze.
  • Są to pożyczki skierowane do właścicieli nieruchomości, których księgi hipoteczne nie są obciążone innymi zobowiązaniami.
  • Mogą być zaciągane nawet na okres do 25 lat.
  • Zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość.

Pożyczki hipoteczne są stosunkowo bezpieczną usługą finansową, a dla seniorów jedną z niewielu szans na uzyskanie większej gotówki, jednak podstawą tego bezpieczeństwa jest systematyczne spłacanie rat.

Jak zainwestować nadmiar oszczędności?

W przypadku oszczędności seniorów, nie warto ryzykować dla większego zysku. Osoby starsze powinny również unikać zamrażania kapitału w długoterminowych inwestycjach.

Pieniądze w każdej chwili mogą być potrzebne na sfinansowanie opieki zdrowotnej lub... spełnienie długo odkładanych marzeń.

Najbezpieczniejsze będą zatem lokaty krótkoterminowe, które można zakładać przez Internet lub w oddziałach banków. Najkrótsze można założyć nawet na okres miesiąca, ale korzystniejsze oprocentowanie dotyczy zwykle lokat 3 i 6-miesięcznych.

Wielu seniorów darzy zaufaniem także obligacje skarbu państwa – te jednak mają niewiele korzystniejsze oprocentowanie, a minimalny czas zamrożenia oszczędności do 2 lata.

Pozostają jeszcze tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (tzw. RORy), przy których możliwości zarządzania środkami są zdecydowanie bardziej elastyczne, jednak oprocentowanie rzadko kiedy przekracza 3%.

Brak komentarzy: