Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

środa, 18 września 2013

Jutro wzrosty?

Dzisiejsza decyzja FED w sprawie kontynuacji programu QE3 daje szanse na duże wzrosty jutro i być może w kolejnych dniach.
Rynek amerykański zareagował tak, jak powinien. Wykres rysuje nowy szczyty. Kiedy tak będzie u nas? Wiem, wiem, my, to nie USA, ale potencjał do wzrostu jest.
Jeśli chodzi o mój portfel, wrzucam mały wykres udziału poszczególnych składników w portfelu akcyjnym. Dodam, że stanowi on 40% całego portfela, więc jak ktoś będzie chciał zobaczyć, jaką stanowi to wartość w stosunku do całości to wystarczy pomnożyć przez 0,4. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem.
Jak widać na powyższym obrazku, poza certyfikatem ETF nic specjalnie się nie wybija. Jedynie może wartość SNS jest zauważalna, ale ja naprawdę wierzę w tą spółkę.
Jakie spółki chciałbym w najbliższym czasie dokupić? Z pewnością będzie to AMB, KAN. W mniejszym stopniu będzie to też AMC (niech no tylko przebije tą magiczną stówkę), PZU i CEZ (jeśli nie będzie to fałszywe wybicie). W dalszej kolejności DCR, LEN i może DBC.
Być może w przyszłości rozważę sprzedaż części ETF na rzecz zakupu jakichś akcji, bo w sumie to trochę hamuje mi rozwój portfela. Ponadto, skoro dużą część środków trzymam na koncie oszczędnościowym, to mógłbym odrobinę agresywniejszą strategię obrać. Zobaczymy jednak, jak to będzie. Szkoda mi w tej chwili cokolwiek sprzedawać, więc może zwyczajnie będę dokupował spółki, a ETF pozostanie tak jak jest.
Duże nadzieje wiążę z tym portfelem na przyszły rok. Po pierwsze, prawie wszystkie spółki są dywidendowe, co pozwoli na dopływ gotówki, którą będę mógł reinwestować. Po drugie, większość firm powinno pozytywnie zareagować na nadchodzące ożywienie gospodarcze. Nawet, jeśli to ożywienie jest słabo widoczne w Polsce (chyba jedynie Donaldinho je widzi), to zagranica poprawia się. A skoro moje spółki to eksporterzy (w większości), to powinno to się odbić też na wynikach.

1 komentarz:

  1. Nie miałeś problemów z CEZem i dywidendą? Prawdopodobnie nadpłaciłeś podatek od dywidendy, więc możesz się ubiegać o zwrot

    OdpowiedzUsuń