Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 7 kwietnia 2011

Trwały wzrost wynagrodzeń?

sxc.hu
- (...) wzrost wynagrodzeń w Polsce jest od kilku lat zjawiskiem trwałym - mówi polski premier, Donald Tusk.
Czyli tak jak można było się spodziewać jest lepiej. Polska staje się krajem bogatym, PKB rośnie, wynagrodzenia rosną, wszystko wygląda pięknie.
Zwróćmy jednak uwagę na kilka szczegółów.
Po pierwsze, mimo iż wynagrodzenia wzrastają, to mają się one nijak do rosnących wszędzie wokół cen, które znacznie szybciej idą w górę niż wynagrodzenia.
Gdyby tylko przyjąć słowa premiera, bez porównań, to jak najbardziej, ma on rację. Wynagrodzenia idą w górę i to nie ulega wątpliwości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, ile można za to kupić.
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym przelicznikiem jest to, ile można za naszą wypłatę kupić litrów paliwa. Czyli ile mogliśmy kupić paliwa przy wynagrodzeniu np. 1000 PLN i cenie paliwa 3,50 PLN, a ile możemy kupić paliwa zarabiając teraz np. 1200 PLN przy cenie 5 PLN. Jaki jest przeliczni? W przypadku pierwszej opcji kupilibyśmy 285 litrów, natomiast w przypadku drugiej opcji 240 litrów. Jaki z tego wniosek wypływa? Niestety, jest on bardzo smutny. Biedniejemy! A wzrost wynagrodzeń, w obliczu innych podwyżek, jeszcze bardziej pokazuje, jak bardzo sytuacja najuboższych staje się dramatyczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz